5 roku higiēnas momenti

5 roku higiēnas momenti

5 roku higiēnas momentu pieeja definē galvenos brīžus, kad veselības aprūpes darbiniekiem jāveic roku higiēnas pasākumi.
Healthcare segment

1. Pirms pieskaršanās pacientam

Lai novērstu pacienta inficēšanu ar mikroorganismiem saistībā ar veselības aprūpi, pirms pieskaršanās pacientam vai ienākšanas pacienta zonā, jāveic roku higiēnas pasākumi. Pacienta zona ietver pacientu un pacientam apkārt esošo vidi, tostarp virsmas, ko aizskar pacients (gultas margas, infūzijas caurulītes) un virsmas, ko bieži aizskar medicīnas personāls (monitori, pogas un kloķi).

Piemēri. Pirms sarokošanās, palīdzēšanas pacientam pārvietoties, klīniskajiem izmeklējumiem.
Healthcare segment

2. Pirms tīras/aseptiskās procedūras

Pirms tīras/aseptiskās procedūras roku higiēna ir ļoti svarīga, lai novērstu ar veselības aprūpi saistītas infekcijas. Roku higiēnas pasākumi jāveic pēc pēdējās iedarbības uz virsmu un tieši pirms piekļūšanas kritiskajai vietai, kur pastāv inficēšanās risks pacientam, vai kritiskajai vietai, kur pastāv kombinēts inficēšanās risks.

Piemēri. Pirms brūču pārsiešanas, katetra ievietošanas, ēdiena un zāļu sagatavošanas.
Healthcare segment

3. Pēc ķermeņa šķidruma iedarbības riska

Pēc tam, kad veikts uzdevums, kas ir saistīts ar risku rokām saskarties ar ķermeņa šķidrumiem, uzreiz nepieciešams veikt roku higiēnas pasākumus, un pirms jaunas roku saskares ar virsmu, arī tad, ja paliekat pacienta zonā. Šī darbība samazina gan risku, ka varat tikt kolonizēti ar mikroorganismiem vai inficēti ar infekcijas ierosinātājiem, gan risku pārnest tam pašam pacientam mikroorganismus no «kolonizētas» uz «tīru» ķermeņa vietu.

Piemēri. Pēc asins ņemšanas un manipulācijām ar asinīm, rīkošanās ar urīnu, fekālijām, atkritumiem.
Healthcare segment

4. Pēc pieskaršanās pacientam

Pēc pieskaršanās pacientam un pirms pieskaršanās priekšmetam ārpus pacienta zonas ir svarīgi veikt roku higiēnas pasākumu, lai mazinātu izplatīšanas risku veselības aprūpes vidē. Šī darbība arī aizsargā, krietni samazinot jūsu roku piesārņošanu ar pacienta ādas floru.

Piemēri. Pēc sarokošanās, palīdzēšanas pacientam pārvietoties, klīniskajiem izmeklējumiem.
Healthcare segment

5. Pēc pieskaršanās pacienta videi

Pēdējais roku higiēnas moments ir starp roku iedarbību uz virsmu pacienta zonā un sekojošu roku iedarbību uz virsmu ārpus pacienta zonas – bet nepieskaroties pacientam. Šajā brīdī ir nepieciešams veikt roku higiēnas pasākumu, jo iedarbība uz pacientu priekšmetiem, pat bez fiziskas saskares ar pacientiem, ir saistīta ar roku piesārņojumu.

Piemēri. Pēc gultas veļas maiņas, perfūzijas ātruma noregulēšanas.
Healthcare segment

Vairāk izglītojošo materiālu

E-apmācībai un citiem izglītojošiem materiāliem par ādas veselību un roku higiēnu. Lūdzu, sazinieties ar mums pa tālruni +46 31 746 00 00